2.07.2008

Beni bu sıcak havalar mahvetti...

Bu kabaklı börekden de sıkıldık dedğinizi duyar gibiyim. Ben de çok sıkıldım ama elimden birşey gelmiyor ki... Sıcaklı geldi geleli cacık ve karpuz ile beslenen bedenim birşey arzulamıyor ki mutağa gireyim. Sürekli bulantı, sürekli isteksizlik. Böyle olunca da ne özel şeyler pişirebiliyor ne de fotoğraflayabiliyorum. Yaşamak işin mutfağa giriyorum o kadar. Onda da en güzel menü yengemin çocukken çok sevdiğimiz için sürekli yaptığı kırmızı pilav (domatesli pilav), karpuz, beyaz peynir, yoğurt hadi bazen de patlıcan kabak fasülye..

Zaten yıllar geçtikçe huylarım da bir bir değişiyor sanki... 3 yıldır kullanmadığım dolabımın sebiline hiç soğuk su içemeyen ben bu yaz her akşam su eklerken buluyorum kendimi. Daha çok yüzerken, daha az içerken, daha az endişelenenir ve daha çok gülerken...Tamam yazlar daha sıcak geçiyor ama yaz gibi ben de geçiyorum sanki ne dersiniz? Doktorum sakın 30 undan sonra gelme bana doğurmak için diyor bana hiç takmayayım onu değil mi? Zaten geçen hafta eşimin ikiz doğuran kuzenini görmeye gittiğimizde onu gördüğüm ilk an ‘’biz buraya bebek gormeye gelmedik mi bu kız doğurmaış ki ayol’’ dedim. Allahtan kendi kendime demişim meğer ikizler doğmuş da kızın karnı öyle kalmış. Yok dedim saati saatine yediklerine dikkat eden, bir dilim çikolata yediği zaman 3 gün salata ile beslenen benim anne olmama daha çok var, henüz çıkamadığım bunalımlarıma bir de beden bunalımı ekleyemem..


Arada bir ‘’OFF’’ olurum ben hayatta. Sabah bir uyanırım işe gidecek halim yok. Ağrı desen değil, isteksizlik desen o da değil bedenim iflas eder sanki yataklardan kalkamam. Bir de mide bulantısı ile hafif şakaklarıma sızıntı eklendimi yeme de yanında yat. Dün de işte senede en çok 2-3 kere gelen bu günlerden biri geliverdi odama. Deli gibi çalışıp kendine vakit ayırmamaktan olsa zahir dedim geçtim zaten. Sabah erkenden toplanti için evden çıkan eşim de yok ki bana hadi kalk desin iyice serdin sanki kendimi. Önce ofisi arayıp izin aldım sonra doğru laptopumu aldım kucağıma.Nolur nolur nolur o bölüm çıkmasın diyerek elimi uzattığım 4 DVD’nin içindeki 5 er CD’den nasil oldu da becerdim yine o kanıma dokunan bölümle başladım izlemeye bilmiyorum ama akşam 19:00 a kadar ‘’Çemberimde Gül Oya’’ izledim durdum. Akıp gitmesini tutamadığım geçmişimdeki herkesi bir bir düşündüm, özledim, kendi kendime kokladım... Ama dedim ya akıp gitmesine engel olamıyoruz diye, bir de kabul edebilsek... Dünya hergün dönüyor oysaki giden gitse bile değil mi?


Tamam dedim ben ihtiyacım olanı biliyorum. Bu hafta geçen hafta ve ondan önceki hafta da yaptığım gibi doğru yazlığa, güneş batıp hava alacakaranlığa dönene kadar suyun içine.. Sonra duş alıp herkes yemeği hazırlarken elimde bir kadeh beyaz şarap mehtabın üzerime vurduğu sahile kendimle kalmaya.. Sahi kaç yıl oldu mehtabın batışını beklemeyeli? Belki Cumartesi beklerim, İlhan İrem dinlerim de uyur uyanır yarı yarıya? Haaa bir de Sezen Aksu yeni albüm çıkardı ya onu dinlerim bakalım yine hangi dizesi neleri önüme getirecek diye?


Yaz dedik, yemek dedik ama yine de bahardan kalma günlerde ‘’Nolur içinde birşey olmasın, basitçe bir pasta istiyorum: kek, krema, kek, krema’’ diye inleyen eşime basitçe 4 yumurta 4 yemek kaşığı şeker, 4 yemek kaşığı un, kabartma tozu ve kakao ile pandispanyasını yapıp arasına creme ole sürdüğüm bu rulo pastayı da belki serin yaz akşamı misafirleriniz için yapmak istersiniz?

6 yorum:

zarpandit_gokche dedi ki...

hayırlı kandiller..(regaib)
bu kandili anlayıp yasamak dualarla gecirmek nasip etsin rabbim inşallah:)

Sibel dedi ki...

Sevgili Zeynep, yine kendimden çok şeyler bulduğum bir yazı ve yine yüzümde bir gülümseme.. Dilerim o deniz kokan günü yaşarsın en kısa zamanda. İlhan İrem dinleme isteğine de ayrıca gülümsedim:)
Sevgilerimle..

tijen dedi ki...

Ah nasıl yapasım var bu rulo pastalardan bilemezsin Zeynep. Ama halim yok. Uğraşmaya niyetim de. Olsa yerdim ama...

Zeynep Fidan dedi ki...

Sibelciğim hayat yaşamak istedilerimizi beklerken ne çabuk geçiryor değil mi? Ben de o geceyi bekleyiiip duruyorum, ama diyorum ki bu hafta sonu inşallah!

Zeynep Fidan dedi ki...

Tijen Ablacığım ben sana göndereyim hemen yapıp da sen de afiyetle yersin..:)

Zeynep dedi ki...

kesinlikle serinleten lezzetler olmalı
arada kaçamak ypılsın bu güzelim çikolatalı tatlarlada:)