12.12.2013

İletişim

Ne söylediğin değil nasil söylediğin önemlidir demiş bir zat, bu laf da gelmiş benim hayat felsefem olmuş. Yıllardır söyler dururum, hayat o kadar da zor değil be dostum. Gün içerisinde delirmemek için çok basit bir çözüme ihtiyaç var, birbirleriyle etkileşim içerisinde olabilecek herkesi sokaga salmadan, eline telefon vermeden bir iletişim eğitiminden geçirmeli, hatta eğitim sonunda bir sınav yapmalı, bir de ehliyet vermeli, bu ehliyeti olmayanı da eve kapatmalı! Bu kadar basit.

Uçak biletimi almışım, güzelce parasını da ödemişim, vize başvurumu da yapmışım, ama aksilik bu ya seminerim tarihi değişmiş. Pat diye hemde. Herşeyin hakkında bir hayır vardır muhakkak diyip sinirlenmiyorum. Hatta o kadar sakinim ki, Poyraz mırıl mırıl oynuyor, ben de kahve içip müzik dinliyorum. Saat 18:00, hava kararmış, evde birkaç abajur yanmış, hani bir şişe şarap açsan şiir yazarsın, ev o kadar huzur kokuyor. 

Uçak şirketini ariyorum, ve çok basit bir soru soruyorum;

-İyi akşamlar Melis Hanım, şurdan şuraya şu tarih için satın aldığım biletimin uçuş tarihini değiştirmek istiyorum, yardımcı olabilir misiniz?

Kız rezervasyon numaramı alıyor, ve biletime ulaşıyor, ardından konu dünyanın en kompex konusuymuş gibi bana bıdı bıdı nefes almadan önünde çıkan texti okumaya başlıyor.

-Biletiniz promosyon bileti olduğu için tarihinde bir değişiklik yapılamıyor, iptal de edilemiyor.

-Promosyon bilet mi? İyi de ben bunun parasını verdim ne promosyonu?

- Parasını vermiş olmanız birşey değiştirmez hanfendi (hanımefendi değil), biletiniz promosyon bir bilet.

- Melis Hanım benim promosyondan anladigim şudur, bir bilet size hediye gelir, bir çekilişte kazanırsınız, ya da bir hediye çekiniz vardır falan filan. Ben bunu web sitenizden kredi kartımla aldım, promosyon nerden çıktı şimdi?

-Yalnız siz en uygun fiyatlı bileti almışsınız bu promosyon bir bilet

Tamam şimdi anladim durumu diyorum kendi kendime, çok basit bir açıklamayı ağzından cımbızla almam gereken bir müşteri temsilcisine denk geldim. Derin bir nefes al Zeynep uzun bir konuşma seni bekliyor.

-Sevgili Melis Hanım, sizin şirket içinde kullandığınız terminoloji beni hiiiç mi hiç ilgilendirmiyor, lütfen açıklamalarınızı yaparken benim anlayabileceğim bir dilde yapabilir misiniz?

-Konu çok basit Zeynep Hanım, promosyon biletlerinde genellikle değişim yapılmamaktadir.

Tabi dedim konu basit ama ben gerizekalıyım ondan anlamıyorum.

-Melis hanım rica etsem sesinizin tonlamısına dikkat eder misiniz?

-Buyrun Zeynep Hanım sizi dinliyorum (?!!!?^+^%)

-Melis Hanım bilette hiç mi değişiklik yapılmıyor? Genllikle den kastınız nedir?

-Promosyon biletlerinde genellikle değişim yapılmamaktadir. (Sesini yukselterek)

-Ok türkçe biliyorum, tekrar tekrar aynı cümleleri tekrarlamanızın bir faydası yoktur. Ama benim genellikle den anladigim sudur. Ben mesela genellikle çay tüketirim dediğimde arada kahve de tükkettiğim anlamını çıkarabilirsiniz. Bu genellikle den kastınız nedir?

-Promosyon biletlerinde genellikle değişim yapılmamaktadir. (Sesini daha da yukselterek)

Suratına kapattım. Öneri möneri ekibini aradım direk şikayet kaydı açtırdım. Hiç üşenmedim, üşenmeyeceğim. Durduk yere iki kelime ile anlaşabilecekken beni zorlayan, bana sesini yukselten haketmediğim anlar yaşatan kimsenin pelini bırakmayacağım. Yarım saate yakın derdimi anlattım. Tabiki telefona çıkan kişi çok özür diledi beni haklı buldu falan. Fakat kaydı dinleyip performans değerlendirmesi yapan kişi bugun beni arasi ki o başka bir yazının konusu olsun. Kendisine asla ve asla tatmin olmadigimi, bu konuşmanın peşini de ölsem bırakmayacağımı söyeyip kendisi ile olan konuşmayı da yine öneri möneri gurubunu arayıp ayrıca şikayet kaydı açtırdım.

Okuyanlar bilir bir Ladurre efsanem vardir ki iki üç yıl sürmüştür, bu da öyle süreceğe benziyor.

Velhasil hayat çok basit arkadaşlar, zorlaştırmayın, yıpratmayın. İletişim kuramıyorsaniz da ya öğrenin ya da evde çeviri falan yapın boşuna sokağa çıkmayın zararsınız.


1 yorum:

Anonim dedi ki...

Böyle insanlar hayatı zorlaştırmak için varlar ve maalesef hep olacaklar, yılmayıp hakkınızı aradığınız için tebrik ediyorum.